projekce a poradenství TZB

Ing. Jiří Kojzar

Certifikace budov

Nabízím zejména zpracování známé české hodnocení budovy „Průkaz ENB (energetické náročnosti budovy)“, dále spolupracuji v technické oblasti na mezinárodně uznávaných certifikací „LEED, EU GreenBuilding, DGNB, BREEAM, SBtoolCZ“ tzv. „zelených budov“.

 

Průkaz ENB

Podle novely původního zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií platné od 1.7.2015, je nutno zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) dle prováděcí vyhlášky č.78/2013 Sb., která by pozměněna s účinností od 1.12.2015.

1) V případě výstavby nové budovy je stavebník povinen plnit požadavky na energetickou náročnost budovy podle prováděcího právního předpisu a při podání žádosti o stavební povolení, žádosti o změnu stavby před jejím dokončením s dopadem na její energetickou náročnost nebo ohlášení stavby to doložit průkazem energetické náročnosti budovy,který obsahuje hodnocení:

a) splnění požadavků na energetickou náročnost budovy na nákladově optimální úrovni od 1. ledna 2013,

b) splnění požadavků na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou energie, a to případě budovy,jejímž vlastníkem a uživatelem bude orgán veřejné moci nebo subjekt zřízený orgánem veřejné moci (dále jen„orgán veřejné moci“) a jejíž celková energeticky vztažná plocha bude

1. větší než 1 500 m2, a to od 1. ledna 2016,

2. větší než 350 m2, a to od 1. ledna 2017,

3. menší než 350 m2, a to od 1. ledna 2018,

 

c) splnění požadavků na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou energie, a to v případě budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou

1. větší než 1 500 m2, a to od 1. ledna 2018,

2. větší než 350 m2, a to od 1. ledna 2019,

3. menší než 350 m2, a to 1. ledna 2020,

 

d) posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti místního systému dodávky energie využívajícího energii z obnovitelných zdrojů, kombinované výroby elektřiny a tepla, soustavy zásobování tepelnou energií a tepelného čerpadla (dále jen „alternativní systém dodávek energie“).

 

2) V případě větší změny dokončené budovy jsou stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinni plnit požadavky na energetickou náročnost budovy podle prováděcího právního předpisu a stavebník je povinen při podání žádosti o stavební povolení, žádosti o změnu stavby před jejím dokončením s dopadem na její energetickou náročnost nebo ohlášení stavby, anebo vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni před zahájením větší změny dokončené budovy, v případě, kdy tato změna nepodléhá stavebnímu povolení či ohlášení, doložit průkazem energetické náročnosti budovy

a) splnění požadavků na energetickou náročnost budovy na nákladově optimální úrovni pro budovu nebo pro měněné stavební prvky obálky budovy a měněné technické systémy podle prováděcího právního předpisu,

b) posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie podle prováděcího právního předpisu,

c) stanovení doporučených opatření pro snížení energetické náročnosti budovy podle prováděcího právního předpisu.

3) V případě jiné než větší změny dokončené budovy nebo větší změny dokončené budovy, při které se dokládají požadavky na snížení energetické náročnosti pro měněné stavební prvky obálky budovy nebo technické systémy,a která je provedena do 10 let od vyhotovení průkazu energetické náročnosti této budovy, jsou vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek povinni plnit požadavky na energetickou náročnost budovy podle prováděcího právního předpisu a pro stavbu splnit požadavky na energetickou náročnost pro měněné stavební prvky obálky budovy nebo měněné technické systémy podle prováděcího právního předpisu; to doloží kopií dokladů, které se vztahují k měněným stavebním prvkům obálky budovy nebo měněným technickým systémům a které jsou povinni uchovávat 5 let.

 

VÝJIMKY

Požadavky na energetickou náročnost budovy podle odstavců 1 až 3 nemusí být splněny:

a) u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2,

b) u budov, které jsou kulturní památkou, anebo nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervacinebo památkové zóně, pokud by s ohledem na zájmy státní památkové péče splnění některých požadavků na energetickou náročnost těchto budov výrazně změnilo jejich charakter nebo vzhled; tuto skutečnost stavebník,vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek doloží závazným stanoviskem orgánu státní památkové péče,

c) u budov navrhovaných a obvykle užívaných jako místa bohoslužeb a pro náboženské účely,

d) u staveb pro rodinnou rekreaci 13), které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání,

e) u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok,

f) při větší změně dokončené budovy v případě, že stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek prokáže energetickým auditem, že to není technicky nebo ekonomicky vhodné s ohledem na životnost budovy a její provozní účely.

g) u budov zpravodajských služeb.

h) u budov důležitých pro obranu státu, které jsou určeny ke speciálnímu využití.

i) u budov, které jsou stanoveny objektem nebo ve kterých je stanoven objekt sloužící k ochraně utajovaných informací stupně utajení Přísně tajné nebo Tajné.

j) u vybraných budov k zajištění bezpečnosti státu, určených vedoucím organizační složky státu, která je s nimi příslušná hospodařit nebo je užívá.

 

Další info

Průkaz je platný 10 let a smí je vypracovávat energetický specialista (uvedený v seznamu na www.mpo-enex.cz/experti). Původní průkazy vypracované před 1.4.2013 jsou nadále platné.

 

Mezinárodní certifikace LEED, EU GreenBuilding, DGNB, BREEAM, SBtoolCZ

 

Pro významné a prestižní budovy se v současné době stále více vyžaduje vypracování mezinárodně uznávaných certifikací, tzv. „zelených budov“, jejichž účelem je prokázání šetrnosti k životnímu prostředí dané budovy z mnoha hledisek, nejen technického, ale i např. způsobu nakládání s odpady v průběhu výstavby, dále pak zajištění vnitřního prostředí, aby bylo zdravé, pohodlné a produktivní. Na zpracování některých certifikací spolupracuji v technické oblasti s firmou EC HARRIS, která Vám zajistí kompletní služby v tomto oboru, více informací najdete na www.echarris.cz.

 

Součástí takového hodnocení budovy je i dynamický model budovy, který provádí výpočet v hodinovém kroku a dává tak nejlepší obrázek o chování budovy. Dále je potřebná i úzká spolupráce investora, architekta a projekčního týmu s auditorem zabývajícího se hodnocením budovy v průběhu všech fází projektu tak, aby bylo ve výsledku dosaženo co nejlepšího hodnocení a obdržení certifikace, která zaručuje především:

 - Snížení spotřeby energie a snížené potřeby na údržbu.

 - Zvýšení a udržení tržní hodnoty budovy.

 - Ochrana ekosystémů a jejich lokální rozšíření.

 - Zlepšení zdraví obyvatel a pohody uživatelů.

 - a v neposlední řadě silný marketingový nástroj.

 

 

Začít uvažovat o „zelené budově“ není jen moderní záležitostí, ale i zodpovědným krokem investorů pro udržitelný rozvoj všech oblastí lidského života, tj. rozvoj bez dopadů na životní prostředí do budoucna.